Aktualności


Maluta w pierwszej 10-tce najlepszych mleczarni.

[26.11.2012]

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Maluta znalazła się w pierwszej dziesiątce w branżowym rankingu organizowanym przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny.

    Spółdzielnia z Nowego Dworu Gdańskiego jest wymieniona obok takich potentatów jak Mlekovita czy potężne spółdzielnie mleczarskie z Giżycka czy Sierpca. Warto dodać, że Maluta jest jedynym samodzielnym reprezentantem pomorskiego mleczarstwa w tym rankingu.

Branżowa kwalifikacja przygotowywana jest każdego roku przez KZSM (ostatni ranking dotyczy roku 2011). Ocenianych jest kilkanaście wskaźników świadczących o kondycji danej spółdzielni mleczarskiej. Chodzi m.in. o ilość skupionego i przerobionego surowca w danym roku (wynik OSM Maluta to 60 mln litrów), wartość kapitału własnego, zysk netto, wskaźniki efektywności zatrudnienia (w Malucie pracuje 180 osób) i dynamikę sprzedaży. Suma poszczególnych kategorii daje wynik w ogólnym rankingu "Największej i najlepszej spółdzielni mleczarskiej" (publikowana jest pierwsza trzydziestka).

Jak przyznaje Ryszard Masalski, prezes nowodworskiej OSM, doskonałe miejsce w rankingu to efekt wieloletnich działań modernizacyjnych w firmie, budowania sieci dostawców surowca (m.in. wypracowanie cen skupu mleka na odpowiednim poziomie) oraz odpowiednie działania ekonomiczne.

- To kwestia zapewnienia a następnie rozłożenia przychodów spółdzielni - zaznacza Masalski.
- Postawiliśmy na wysoką jakość produktu, odpowiedni personel, zainwestowaliśmy w ostatnich latach 30 mln zł w nowe linie produkcyjne. Doskonałą renomą cieszą się nasze sery żółte, które stanowią obecnie o sile naszej marki i zapewniają dobry poziom przychodów.
Chociaż Maluta, jak wykazują wyniki, notuje mimo kryzysu nawet lekki wzrost w dynamice sprzedaży swoich produktów, Ryszard Masalski tonuje optymizm.
- Obecny, stabilny układ w naszej firmie nie oznacza samozadowolenia  - mówi prezes Maluty.
- Wszystko reguluje rynek. Planujemy wkrótce wypuścić nowe produkty.  Chcemy nadal inwestować w przetwórstwo mleka i ograniczać koszty funkcjonowania Spółdzielni.                                                                                                                                                                                           

                                                                                                                                                                                        (Tomasz Chudzyński, Dziennik Bałtycki 19.12.2012r.)
 

Bookmark and Share

‹ cofnij